Публикувано на 12 февруари, 2018

Сребро и бронз за България на европейското по стрийт футбол

Добродневно

23 юли, 2017

България е единствената държава, която спечели медали и при мъжете, и при жените на европейското първенство по стрийт футбол в германския град Прора. Мъжкият отбор извоюва сребърните медали, а женският – бронзовите.

Мъжкият състав на България се класира втори в турнира, след като загуби със златен гол финала срещу Испания. Крайният резултат в мача е 1:2, а победното попадение беше отбелязано от съперника след отсъдена спорна дузпа. Националният ни тим завърши първи груповата фаза на шампионата, след като изигра 13 срещи срещу всички останали участници в състезанието. От тях националите спечелиха 10, записаха едно равенство и две загуби. В четвъртфинала българите надиграха тима на Унгария, а в полуфинала - този на Словакия. Тази година в мъжкият отбор отново попаднаха трима бивши състезатели на футзалния клуб „Танг Ра” – Асен Станков, Славчо Здравков и Димитър Митев. Четвъртият играч е Владислав Радославов.

Женският национален тим на България завърши на трето място в европейския шампионат, след като в мача за бронзовите медали надигра състава на домакините от Германия с 1:0. В полуфинала българките загубиха от бъдещия шампион Косово, който категорично превъзхождаше всички останали отбори в турнира. На второ място в надпреварата завърши отборът на Словакия. В българския състав има три бивши футболистки на „Академик” (София) – Кристина Александрова, Мартина Костелянчик и Албена Тончева. Четвъртата състезателка е капитанката на националния тим по стрийт футбол от 2015 година Михаела Първанова.
Отборите бяха подготвени от бившите национални селекционери на „Отбор на надеждата” Методи Здравков и Младен Христов.

Европейското първенство по стрийт футбол се провежда за трета поредна година, а страната ни е редовен участник в него, благодарение на селектираните и подготвени от „Спортс Мениджмънт България” състави. И при двете си предходни участия мъжкият тим на България спечели бронзовите медали, а през 2015 година единственият ни дамски състав, играл в състезанието до момента, взе купата за феърплей.
Шампионатът се провежда във формат с трима полеви играчи (и без вратар) на терен с размери 15х10 метра и хокейни врати (2х1,2 метра), ограден с мантинели, които са високи 1 метър, над които има и двуметрова мрежа. Играе се с футзал топка с размер 4, която много рядко напуска игралното поле поради наличието на ограждения. Продължителността на мачовете е между 3 и 4 минути. Обикновено по време на турнира всички играят помежду си, след което има фаза на преки елиминации – ¼-финал, полуфинал и финал.

Както и през 2015 година, генерален спонсор на националните отбори ще бъде фирма Bestimex Ltd. / Бестимекс ООД. Компанията подкрепи и мъжкия състав през 2016 година с дъщерното си дружество Diem Ltd / ДИЕМ ООД. Доставчик на екипировката за националите традиционно е варненската фирма Misho Sport.